„Wszystkie ręce na pokład”. Nadbryg. Bartkowiak: sytuacja wymaga zdecydowanych i odważnych działań

„Ślubowaliśmy, że będziemy pomagać ludziom. Więc jeżeli straż pożarna jest w stanie – a uważam, że jest – dać z siebie jeszcze więcej, to damy z siebie jeszcze więcej” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Jak dodaje, w PSP jest 826 strażaków, którzy wykonują zawód ratownika medycznego i „oni wszyscy zostaną w swoich jednostkach macierzystych, będą pracować tam, gdzie pracują. Damy im możliwość jeszcze większego zaangażowania, poprzez zwolnienie ze świadczenia służby poprzez skierowanie”. „Mamy też 960 ratowników medycznych, którzy posiadają uprawnienia, ale nie wykonują dziś tego zawodu i to właśnie ich będziemy kierowali to tych miejsc, w których będą potrzebni, czyli np. szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Tych strażaków też będziemy zwalniać ze świadczenia służby” – mówi szef PSP.

Dominik Mikołajczyk: Podczas spotkania on-line z internautami zapowiedział Pan, że niebawem przedstawiony zostanie projekt ustawy o ochronie ludności i Obronie Cywilnej Kraju. Jakich zmian Pana zdaniem wymaga dzisiaj OCK?

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej: Zaczął pan od broni atomowej, ponieważ od wielu lat próbuje się tę ustawę naprawić. Wielu próbowało i to się nie udawało. Dzisiaj jesteśmy bardzo blisko. Pozwoli pan jednak, że będę mówił dość ogólnikowo, ponieważ dopóki to jest projekt, dopóki nie mam plenipotencji od ministra, żeby się dzielić tą informacją, to nie mogę tego zrobić. Ale powiem jedno, czas najwyższy na to, żeby kwestie związane z Obroną Cywilną Kraju usystematyzować, pewne działania nazwać po imieniu, wprowadzić odpowiednie delegacje. Trzeba zmniejszyć katalog zadań, skompresować go. Bo im coś bardziej jest rozpisane tym bardziej jest skomplikowane. Nie ukrywam, że fundamentem tego sytemu będzie zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna, bo tak jest od lat i moim zdaniem tak powinno pozostać. W ustawie powinny znaleźć się też jasne ramy finansowania. Będzie to ogromny krok do przodu tak, żebyśmy stali się w tym zakresie państwem nowoczesnym. Nie ukrywam też, że czerpiemy z najlepszych wzorców, wiele państw zrobiło to przed nami i możemy czerpać z ich doświadczeń.

Tak jak powiedziałem, to jest jednak, póki co, projekt. On jest faktycznie w zasadzie już napisany, ale pracę utrudnia nam epidemia koronawirusa. Na ustawę musimy jeszcze chwilę poczekać, ale proszę mi wierzyć, że będzie to milowy krok w dobrą stronę.

Czy w myśl projektu komendant główny PSP dalej będzie szefem OCK?

Jest to jeden z elementów, który cały czas podlega jeszcze konsultacjom. Zobaczymy jaka będzie ostateczna decyzja. Koncepcji jest kilka, od tych zakładających, że zostanie tak jak jest dziś, po te, że szefem OCK będzie minister właściwy do spraw wewnętrznych. Ja się w żadną stronę nie upieram.

Dziś zadania OCK de facto bardzo często wykonują strażacy, jednak w ostatnim czasie coraz częściej uczestniczą w nich też m.in. żołnierze WOT. Uważa Pan, że WOT powinien być częścią systemu ochrony ludności i Obrony Cywilnej Kraju?

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/wszystkie-rece-na-poklad-nadbryg-bartkowiak-sytuacja-wymaga-zdecydowanych-i-odwaznych-dzialan?

Foto: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *