Polscy strażacy pomogą w walce z COVID-19 na Słowacji


Kilkudziesięciu polskich strażaków i jednocześnie ratowników medycznych z PSP wyjedzie w piątek na Słowację, gdzie wesprze Słowaków w przeprowadzeniu testów na SARS-CoV-2 – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Krzysztof Batorski.

„Jest to reakcja na prośbę o pomoc władz Słowacji. Polski rząd przychylił się do tej prośby. Strażacy będą wykonywali wymazy wśród Słowaków w kierunku COVID-19” – powiedział rzecznik PSP.

Grupa 66 polskich strażaków i jednocześnie ratowników medycznych z PSP w piątek ok. godz. 14:00 zgromadzi się na terenie Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Strażacy na Słowację wyjadą samochodami i będą prowadzili badania w strefie przygranicznej. Do kraju wrócą w poniedziałek.

Na Słowację ruszyli również dzisiaj polscy medycy. Wraz ze strażakami tworzą 200-osobową grupę. „Chcemy na terenach przygranicznych pomóc po to, żeby również od tej strony mieć lepsze zabezpieczenie w związku z pandemią, ale solidarność to także marka eksportowa Polski” – mówił premier Mateusz Morawiecki przed odlotem polskich medyków na Słowację z Okęcia.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa płk Konrad Korpowski przekazał podczas briefingu, że RCB na polecenie premiera przygotowało i koordynuje wylot polskiej ekipy na Słowację. „Myślę, że taka międzynarodowa solidarność będzie naszym znakiem eksportowym” – powiedział Korpowski. Koordynator medyczny misji dr Artur Zaczyński podkreślił, że wyjazd na Słowację to kolejna misja Polaków za granicą. „Tak jak misja w Dover okazała się bardzo dobrym sposobem na rozładowanie tej obstrukcji na granicy angielsko-francuskiej, tak teraz mamy nadzieję, że pomoc naszym sąsiadom z południa będzie owocna i uda nam się pomóc i spełnić oczekiwania strony słowackiej” – mówił Zaczyński.

Czytaj więcej, źródło: https://www.infosecurity24.pl/strazacy-pomoga-w-walce-z-covid-19-na-slowacji?

Foto: mł. bryg. Karol Kieszkowski/PSP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *