Mniejsze mundurowe pensje. MSWiA szuka rozwiązania

Ponieważ uposażenia w służbach podległych MSWiA wypłacane są z góry, mundurowi z niepokojem czekali na styczniowe wypłaty, które przeliczone zostały zgodnie z zasadami zapisanymi w Polskim Ładzie. Jak donosi RMF FM, najmniej zarabiający zauważyli spadek od kilkudziesięciu do stukilkudziesięciu złotych, a ci na stanowiskach kierowniczych nawet o kilkaset złotych. Jak na razie nie do końca wiadomo w jaki sposób MSWiA zamierza zrealizować składane przed świętami deklaracje, mówiące o zniwelowaniu niekorzystnych zmian.Z informacji do jakich dotarła redakcja InfoSecurity24.pl wynika, że resort spraw wewnętrznych i administracji szuka rozwiązania problemu, co zresztą wiceszf MSWiA zapowiadał jeszcze przed świętami. Pod uwagę brane są różne scenariusze, jednak ostateczna decyzja – jak na razie – jeszcze nie zapadła. Tymczasem, w mundurowym środowisku zapanował niepokój, bowiem styczniowe uposażenia są niższe od tych jakie mundurowi pobierali w ubiegłym roku. Jak donosi RMF FM, spora część funkcjonariuszy ma alarmować, że ich pobory spadły nawet o 300 złotych, choć najmniej zarabiający stracić mieli od kilkudziesięciu do stukilkudziesięciu złotych. Wypłaty niższe nawet o 600-700 złotych, mieli otrzymać – jak informuje RMF FM – policjanci pełniący służbę na stanowiskach kierowniczych.

W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, w wyniku zmian w systemie podatku dochodowego od osób fizycznych od 1 stycznia 2022 roku między innymi uposażenia netto części policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej spadną z tego tytułu przy zachowaniu ich wysokości brutto. Stąd też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło działania mające na celu zniwelowanie niekorzystnych zmian w tym zakresie. Oczekiwanym skutkiem tych działań będzie zneutralizowanie wpływu zmian od 1 stycznia 2022 na uposażenia netto wobec roku 2021 dla funkcjonariuszy, których suma uposażeń brutto w skali 2021 roku nie przekroczyła kwoty 130 tys. zł.
FRAGMENT PISMA WICESZEFA MSWIA MACIEJA WĄSIKA, DO PRZEWODNICZĄCYCH ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH DZIAŁAJĄCYCH W SŁUŻBACH PODLEGŁYCH MSWIA Z 29 GRUDNIA 2021 ROKU

Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA kolejny raz zapewnił dziś, że Polski Ład nie pozbawił funkcjonariuszy obiecanych pieniędzy, a podwyżki zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia.

Czytaj więcej, żródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/mniejsze-mundurowe-pensje-mswia-szuka-rozwiazania-aktualizacja?

Foto: Adam Ostrowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *