Mundurowi zaniepokojeni. Pytają MSWiA o zmiany w ustawie emerytalnej

Szykują się zmiany w zakresie zasad naliczania mundurowych emerytur? Strażaccy związkowcy, wobec – jak piszą – pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji, postanowili zasięgnąć wiedzy u źródła i skierowali oficjalne pismo do wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika. “Liczymy na stanowisko Pana Ministra, które położy kres wszelkim domysłom w tej kwestii” – czytamy w liście do którego dotarła redakcja InfoSecurity24.pl.

Plotki o tym, że mundurowy system emerytalny zostanie zmieniony – i to na niekorzyść funkcjonariuszy – w środowisku krążą już od jakiegoś czasu. Do tej pory jednak resort spraw wewnętrznych i administracji, będący gestorem ustawy emerytalnej, nie informował o pracach czy nawet pomyśle ich rozpoczęcia. By przeciąć wszelkie spekulacje, związkowcy działający w Państwowej Straży Pożarnej proszą więc wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika o zajęcie stanowiska w tej sprawie. “Prosimy o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi czy w resorcie są prowadzone prace nad zmianami w przepisach emerytalnych i czy w ocenie Pana Ministra istnieją podstawy do twierdzenia, iż w 2025 roku w świetle obowiązujących rozwiązań prawnych, mogą wejść w życie przepisy, które pogorszą warunki przechodzenia funkcjonariuszy na emerytury” – czytamy w piśmie (datowanym na 7 września), pod którym podpisali się przewodniczący trzech związków działających w formacji. Jak piszą, niepokój mundurowych budzą w szczególności informacje “dotyczące rzekomej zmiany naliczania wysokości emerytur oraz obligatoryjnego wydłużenia minimalnego okresu służby uprawniającego do przejścia na zaopatrzenie emerytalne”.

Pragniemy nadmienić, iż kwestia systemu emerytalnego funkcjonariuszy jest obszarem niezwykle istotnym dla środowiska, a wszelkie informacje w tym zakresie są przedmiotem ożywionej dyskusji. Rozpowszechnianie różnego rodzaju niesprawdzonych informacji może destabilizować normalne funkcjonowanie służb, dlatego liczymy na stanowisko Pana Ministra, które położy kres wszelkim domysłom w tej kwestii.
FRAGMENT PISMA STRAŻACKICH ZWIĄZKOWCÓW DO WICESZEFA MSWIA MACIEJA WĄSIKA

Czytaj więcej, źródło: https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/mundurowi-zaniepokojeni-pytaja-mswia-o-zmiany-w-ustawie-emerytalnej?

Foto: KG PSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *