Podwyżki ustalone. Związkowcy dogadali się z komendantem

Strażaków od tegorocznych podwyżek dzieli już tylko krok. Wydaje się, że najważniejsze ustalenia, dotyczące podziału środków wynikających z waloryzacji uposażeń, kończą trwającą od miesięcy dyskusję na temat tego, jak przyznane przez rząd pieniądze rozdysponować. By zmiany były możliwe, potrzebne są jeszcze nowelizacje odpowiednich rozporządzeń, to jednak powinna być już tylko formalność. 

Czy mundurowi w PSP są zadowoleni z wysokości i sposobu podziału dodatkowych pieniędzy wynikających z tegorocznej waloryzacji? Zapewne nie wszyscy. Funkcjonariusze oczekiwali większych środków, a ich podział budzić będzie pewnie u niektórych z nich umiarkowane zadowolenie. Nie zmienia to jednak faktu, że związkowcom działającym w PSP udało się dojść do porozumienia z kierownictwem formacji i ustalić to, jak od marca wyglądać będą uposażenia. 

Podział ustalony

Od miesięcy wiadomo było, że waloryzacja uposażeń wystartuje od marca i obejmie tylko tych mundurowych, którzy nie zdecydują się na opuszczenie formacji w styczniu i lutym. Funkcjonariusze walczyli o podniesienie poziomu tegorocznych „podwyżek” (z proponowanych 7,8 proc.), ostatecznie jednak rząd pozostał nieugięty. Jednak z uwagi na fakt, że przepisy nie obowiązują (w przypadku funkcjonariuszy) od stycznia, waloryzacja uposażeń wyglądać będzie nieco inaczej. Informował o tym m.in. wiceszef MSWiA Maciej Wasik, który wielokrotnie zapewniał, że żaden z mundurowych – ze względu na przesunięcie waloryzacji na marzec – nie straci. Zgodnie z zapowiedziami, funkcjonariusze przez 10 miesięcy (od marca do grudnia) otrzymać mają tyle samo pieniędzy, ile dostaliby, gdyby „podwyżki” wystartowały od stycznia, a co za tym idzie ich wynagrodzenia wzrosnąć mają średnio w tym okresie o ponad 9,3 proc. (wraz z nagrodą roczną).

Jak wyglądać będzie podział waloryzacyjnego „tortu” w PSP? Formacja informuje, że na wzrost stawki kwotowej w każdej grupie uposażenia zasadniczego (razem ze związanym z tym wzrostem uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat) przeznaczono kwotę około 485 zł. Do rozdysponowania pozostała kwota ok. 97 złotych. Część z niej (a konkretnie ok. 55 zł na etat) trafić ma – jak to ujęto – na „podwyższenie (na czas określony od 1 marca 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku) minimalnej wysokości dodatku służbowego do 8 proc. sumy należnego strażakowi uposażenia zasadniczego i dodatku za stopień”. Pozostałe 42 złote spożytkowane ma zostać na zwiększenie, także w okresie od 1 marca 2023 roku do 31 grudnia 2023 roku, „dodatku służbowego lub dodatku funkcyjnego (…) w wysokości wynoszącej różnicę pomiędzy stawkami w grupach uposażenia zasadniczego przedstawionymi w propozycji z dnia 26 i 31 stycznia 2023 roku, a stawkami przedstawionymi w dniu 13 lutego 2023 r. wraz ze wzrostem uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat” – kwota ok. 42 zł. To jednak pewne ramy i by poznać szczegóły, każdy funkcjonariusz PSP będzie mógł wyliczyć swoje uposażenie w udostępnionym na stronie KG PSP kalkulatorze.

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: PSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *