Przyszłoroczna podwyżka poniżej oczekiwań. Rząd przyjął projekt budżetu na 2025 rok
Dużo mniej niż oczekiwano, ale więcej niż pierwotnie zakładano. Rząd przyjął dziś projekt ustawy budżetowej w którym zapisano, że przyszłoroczna waloryzacja w budżetówce, a więc także w służbach mundurowych, wyniesie 5 proc. Wartość ta dość znacznie odbiega od oczekiwań strony społecznej i jest równa prognozowanemu na poziomowi 2025 inflacji. Czy przyszłoroczne podwyżki na poziomie 15 proc. – o jakie we wspólnym stanowisku wnioskowali przedstawiciele wszystkich centrali związkowych – to scenariusz, który może się jeszcze spełnić? Prace nad budżetem dopiero nabierają tempa, więc teoretycznie wiele może się zmienić, choć nie ma co ukrywać, że będzie to bardzo trudne.
Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 rok, najważniejszy dokument z punktu widzenia finansów państwa. ”Przygotowaliśmy budżet budowy i siły” – powiedział podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów premier Donald Tusk. To też pierwszy budżet w całości stworzony i przyjęty przez nowy rząd. Ten na rok 2024, co wielokrotnie podkreślali przedstawiciele obecnej władzy, był jedynie zmodyfikowaną wersją dokumentu przygotowanego przez poprzednio rządzącą opcję polityczną.
Jednym z elementów, który każdego roku budzi spore emocje, jest wskaźnik waloryzacji wynagrodzeń w sferze finansów publicznych, a więc także w służbach mundurowych. Pierwotne rząd zakładał, że waloryzacja wyniesie 4,1 proc. co – delikatnie mówiąc – spotkało się ze sporą krytyką zarówno ze strony wszystkich związkowych central, również tych, które reprezentują funkcjonariuszy.
Rozwijający się „pożar” starał się ugasić minister finansów, który po jednym z posiedzeń Rady Dialogu Społecznego poinformował, że ministerstwo zamierza zaproponować większą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. „Mając na względzie propozycję partnerów społecznych Rady Dialogu Społecznego, także przebieg negocjacji w trakcie prac Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady, zaproponuję Radzie Ministrów potencjalną zmianę, czyli podwyższenie wskaźnika, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych” – mówił w lipcu Andrzej Domański, kierujący resortem finansów.
Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl
Foto: MSWiA