Jest budżet na 2023 rok. Służby będą musiały zaciskać pasa?

Kilka miesięcy temu, kiedy rząd przyjął projekt jednej z najważniejszych ustaw z punktu widzenia sprawnego funkcjonowania państwa, premier Mateusz Morawiecki mówił, że jest to ambitny budżet na trudne czasy. I faktycznie, z punktu widzenia mundurowych, pieniędzy jakie przewidziano na funkcjonowanie ich formacji jest więcej niż w roku poprzednim. Pytanie tylko czy dołożono ich na tyle, by służby mogły funkcjonować bez większych problemów? 

Sejm odrzucił dziś poprawki, jakie Senat wprowadził do tegorocznej ustawy budżetowej, a tym samym by procedura dobiegła końca, pod dokumentem musi znaleźć się jeszcze tylko podpis prezydenta. Choć Senat nie zaproponował korekt zwiększających finansowanie służb, warto przypomnieć, że – co przedstawiciele rządu podkreślali wielokrotnie – w tym roku formacje i tak dysponować będą większymi pieniędzmi niż w roku ubiegłym. To czy okażą się one wystarczające, to już zupełnie inna kwestia.

W budżecie Policji w 2023 roku do wydania zapisano prawie 14,2 mld złotych. Ponad 4,08 mld złotych otrzymają strażacy, a budżet Straży Granicznej na ten rok wynieść ma 2,4 mld złotych. Spory wzrost – bo z 3,8 mld w 2022 roku do 4,7 mld w roku 2023 – zaliczy podległa resortowi sprawiedliwości Służba Więzienna. Wyższe niż w ubiegłym roku będą budżety służb specjalnych. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego – w porównaniu z rokiem ubiegłym (650 mln złotych) – do dyspozycji dostać ma ponad 60 mln złotych ekstra (710 mln złotych). Podobnie sytuacja wygląda w Agencji Wywiadu – wzrost z 247 mln złotych do 298 mln złotych oraz w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, gdzie pieniędzy, biorąc pod uwagę rok 2022, będzie o 22 mln złotych więcej (2022 r. – 241 mln złotych; 2023 r. – 263 mln złotych).

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *