Waloryzacja emerytur jeszcze wyższa. Co na to mundurowi?

Jak się okazuje, tegoroczna waloryzacja emerytur, w tym rzecz jasna także tych mundurowych, będzie najprawdopodobniej wyższa niż pierwotnie zakładał rząd. Pojawiające się od kilku dni informacje potwierdził w rozmowie z interia.pl premier Mateusz Morawiecki. “Podnosimy ją (waloryzację – przyp. red.) z 13,8 do takiego poziomu, by żaden emeryt nie ucierpiał i by odzwierciedlała poziom inflacji” – stwierdził szef rządu. Czy większa podwyżka emerytur wpłynie na decyzje mundurowych dotyczące opuszczenia formacji? 

Jak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, tzw. emerycka inflacja w 2022 r. wyniosła 14,8 proc. i to właśnie ta wartość będzie brana pod uwagę przy określaniu poziomu tegorocznej waloryzacji. To o 1 proc. więcej niż pierwotnie zakładano, choć dodać trzeba, że waloryzacja na poziomie 13,8 proc. była jedynie prognozą.

Warto pamiętać jednak, że kwestia relacji wzrostu tegorocznych uposażeń do emerytur, była – i w pewnym sensie nadal jest – kością niezgody w relacjach funkcjonariusze-rząd. Wszystko dlatego, że poziom waloryzacji wynagrodzeń wynosi w tym roku 7,8 proc. Co więcej, uposażenia w służbach mundurowych wzrosną dopiero od marca. MSWiA zapewnia jednak, że od marca do grudnia “podwyżka” wynieść ma 9,36 proc, a więc mundurowi otrzymają taką samą kwotę, jaka przewidziana była dla nich, gdyby waloryzacja ruszyć miała – jak zwykle to bywało – od stycznia. Najważniejsze jednak – z punktu widzenia funkcjonariuszy – jest to, że podwyżka ma mieć skutek przechodzący na kolejne lata.

Mimo, iż MSWiA konsekwentnie informuje, że kadrowego exodusu w służbach nie obserwuje, dane jakie podają same formacje nie napawają specjalnym optymizmem. Maciej Wąsik, wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji mówił niedawno podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, że w Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA znajdowało się niespełna tysiąc wniosków o emeryturę. Zanim jednak raporty złożone przez mundurowych znajdą się w ZER zająć muszą się nimi działy kadrowo-finansowe poszczególnych formacji, a to chwilę trwa. Stąd być może rozbieżności w liczbach. Bowiem już te jakie podaje m.in. Straż Graniczna pokazują, że odejść wśród funkcjonariuszy może być w tym roku nawet dwa razy więcej niż w ubiegłym (1,1 tys. deklaracji odejścia w 2023 roku vs 589 odejść w roku 2022). Podobnie sytuacja wygląda też np. w stołecznym garnizonie policji, gdzie z mundurem pożegnać chce się ok. 850 mundurowych (dla porównania w pierwszym kwartale 2022 roku z KSP odeszło ich niespełna 300).

Cztaj więcej, źródło: infosecurity24.pl

Foto: Policja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *