Senat bez uwag do budżetu na 2024 rok. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Senat bez poprawek przyjął budżet państwa na 2024. Teraz dokument – który zakłada m.in. 20 proc. podwyżki dla funkcjonariuszy – trafi na biurko prezydenta. 

Przyjęcie przez Senat budżetu bez poprawek – biorąc pod uwagę upływające, konstytucyjne terminy – nie jest specjalnie zaskakujące. Tym bardziej, że przedstawiciele rządu przedstawiając projekt jeszcze w Sejmie, mówili o tym, że dokument zapewne będzie w tym roku nowelizowany. Uchwalenie przez senatorów tej najważniejszej, z punktu widzenia finansów państwa, ustawy sprawia, że mundurowe podwyżki – zapisane w dokumencie – zbliżają się coraz większymi krokami.

Przypomnijmy, zgodnie z uchwaloną ustawą, mundurowi mogą liczyć na 20-proc. podwyżki. Dokładniej rzecz ujmując o 20 proc. wzrosną kwoty bazowe. Od stycznia wynosić będą odpowiednio: dla żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy 2 088,77 złotych, a dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej 2 332,57 złotych. Jak mówił jednak w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów, „to, że kwota bazowa wzrośnie o 20-proc. nie oznacza, że każdy funkcjonariusz otrzyma 1360 złotych brutto więcej. I na pewno nie będzie to 20-proc. całości uposażenia. Odnosząc to do całości policyjnego wynagrodzenia, tak naprawdę mówimy o maksymalnie 14 proc. podwyżki.”

Czytaj więcej, źródło: infosecurity24.p

Foto: Kancelaria Senatu/Marta Marchlewska-Wilczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *